sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Songül KARAKOÇ

30 Aralık 2014 Salı Saat: 20:54

Hoş Gel Yeni Yıl

Songül KARAKOÇ

Acı tatlı ne yaşanmışsa bu koca bir yılda, bize ‘elveda’ demek için bekliyor şimdi kapımızda. Eskimeye bir kala, yolcu hazır çıkacağı yolculuğa. Şu son günleri de toparladıktan sonra, yerini yeni bir yıla bırakmanın hüznü ile çıkıp gidecek. Son bir sözü var giderken;

''Size el değmemiş 365 gün bırakıyorum güzelliklerle doldurun.'' Umutlar bırakıyor kalbimize, anılar bırakıyor.

Bilmeliyiz ki; yağmurun arkası daima güneş, ağlarken gülecek yine çocuklar, yine yeşerecek dallarda dökülen yapraklar. Boy verecek yeniden tarlada buğday, ekinler gibi büyüyecek yüreğimizde sevgi. Belki bahçemizde kurumuş bir ağacı yeniden meyvelenmiş bulacağız, belki hasta yatanlar yeniden ayaklanacak, belki yeniden dönecek uğurladıklarımız. Nerden bileceksin, sen umudu kalbinden çıkarma…

Sonra,ışıltılı dünyaların yanıbaşında, bir kuru ekmeğe muhtaç üşüyen dramlar geliyor aklıma. Damı tütmeyen evsizler, çıplak ayaklı çocuklar, acıyı katık yapmış insanlar ... Noel babanın hayallerine bile uğramadığı, her bir yanı delik hayatlar geliyor aklıma, iç kanatıyor. Biliyorum, açlıktan ölen çocukların olduğu bir dünyada, bunun dışında herşeyden söz etmek ne kadar da yaşamdan caydırıcı.

Ne kadar da yaşamdan caydırıcı değil mi, bütün yoksunlukların tavan yaptığı bir ülkede yaşamak. İnsanlar arası ekonomik veya etnik ayrılıklar, adaletin akıl almaz çöküşü, ahlaki tüm değerlerin hızla yitirilişi, insanların bedensel sağlığı yanında ruh sağlığının gün günden yerle bir edilişi geride bıraktığımız 2014 ‘ün başrolündeydi ,izledik bir film izler gibi, ağzımız hergün biraz daha açılarak şaşarak,şaşırarak, şaşırtılarak… 2015 şaşkınlığımızı alsın istiyorum, insanların daha adil, daha insanca, daha eşit koşullarda yaşam sürdürmesi, hiçbir savaşın gerçek olmadığı, insanların ölmediği, öldürülmediği, yalanın, talanın, soygunun, haksızlıkların, adaletsizliklerin yer almadığı, tüm manevi ve dini değerlerimizin tekrar yerine konulduğu, gönül hoşluğuyla sokakları dolduran mutlu insanların yaşadığı bir yıl olsun. İnsan, kötü geçen bir yılı geride bırakırken, kişisel dilekler yerine , toplumsal refahı ve huzurundan başka bir dileği aklına getiremiyor .

Sonuçta herkes kendi hayatının müdahili, bunu hepimiz biliyoruz ama ne denli uygulayabiliyoruz, neyle yoğurulursak yoğrulalım hayatı daima anlamlı kılmamız gerektiğini?

İlk kez sevdayı tadanlar olsun bu yıl. İlk kez bir ağaca su dökenler, çiçeği ilk kez dalında sevenler olsun.

Aşkla donatırsan bahçeni, mahsulün de aşkla olacaktır.

Düştüğünüzde elinizden tutup kaldıracak ‘sahici ‘ biri olsun yanınızda. Ne kadar 'yalansız' yaşarsak, ne kadar 'yapayalnız' kalmazsak o kadar iyi. Neler gelip geçmiyor ki, şimdi yeni bir defter açma zamanı. Kendi şarkını bestele bu yıl, hatta bir bomba koy içine, içinde saklı kalmış bütün yetenekleri döksün bir bir, yeniden keşfet kendini, gümbür gümbür gelen yeni 'sen'i en güzel bakışlarla karşıla. Ruhunu hiç bıkmadan bağışla ve bulursan eğer o ‘sahici’ birini sakın bırakma. Ve bundan kastım, gerçek dostluklar da...

Biliyor muyuz,kaçımız bir sonra ki yıla erecek, kaçımızla yollarımız ayrılacak. Son yeni yılındır belki  bunu hatırla ve her şeye rağmen asıl hayata.

En yürekten kahkahalarla, acılardan uzak, savaşsız, aydınlık dolu bir yıl dilerken küçük buseler kondur giden on iki ayın her birine.

Aldanmadan, aldatmadan, insanca ve onurlu yaşamak için,

Tanrım yeni yıl hatrına, güzellemelerle doğsun günlerimiz…….


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları