sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Songül KARAKOÇ

9 Kasım 2014 Pazar Saat: 19:58

Ölümsüz Ağaç

Songül KARAKOÇ

Yani öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı

Yetmişinde bile mesela zeytin dikeceksin.................Nazım Hikmet

 

Birçok efsanelere, kutsal kitaplara ve ünlü şairlerin dizelerine konu olmuş zeytin ağacıyım ben.

Huzur, bereket, uzun ömür ve barışın simgesiyim.

Dünya üzerinde yetişen bütün ağaçların ilkiyim, ilk insanlar tarafından yetiştirildim. Anavatanım Anadolu, Büyük İskender'in seferleriyle Ege ve Akdeniz'e yayıldıktan sonra, buraları işgal eden Romalılar gemileriyle beni Avrupa'ya taşıdılar,böylece dünyayla tanıştırılmış oldum. Hakkımda birçok efsane ve mitolojik bilgi var olduğu gibi, Kutsal kitaplarda da yer aldım. Bilmeyenler için (ansiklopedik bilgilere dayanarak) benle ilgili söylenceleri hatırlatayım;

Kuran-ı Kerim'de zeytin ağacının, incir ağacıyla birlikte Allah'ın insanlara hediyesi olarak Sina Dağı’na cennetten indirildiği yazar ve kutsal iki ağaçtan biri kabul edilir.  İncir gerçeğin ifadesiyken, zeytin ağacı hayatın temsilidir. Havva ile birlikte cennetten yeryüzüne gönderilen Adem, öleceğini hissedince Tanrı’dan kendisini bağışlamasını istemek için oğlu Şit’i , cennet bahçesine gönderir. Bahçenin bekçiliğini yapan melek, Bilgi Ağacı'ndan aldığı üç tohumu, Şit’e verir ve babası Adem öldüğünde bu üç tohumu ağzına koyarak gömmesini söyler. Adem ölüp Tabor Dağı’na gömüldüğünde toprakta zeytin, sedir ve servi ağaçları yetişir. Akdeniz ikliminin simgesi bu üç ağaçtan ilk yeşeren zeytin ağacıdır.

Kur'an-ı kerimin 35. ayetinde zeytinden mübarek bir bitki olarak bahsedilir İslamiyette zeytin, dünyanın ekseni, zeytin dalı Hz. Muhammed'in sembolü olarak kabul edilir.

İncil'de ise, Hz.İsa'nın gökyüzüne Zeytin Dağı'ndan yükseldiği anlatılır.  Museviler , Mesih'in Zeytindağı üzerinden Kudüs'e geleceğine inanırlar.  Nuh Tufanı efsanesinde, tufandan sonra Nuh Peygamber,tufanın bitip bitmediğini anlamak için sonsuz görünen denize beyaz bir güvercin uçurur. Haftalar sonra beyaz güvercin gagasında bir zeytin dalıyla geri döner. Böylece tufanın bittiği, tanrının insanlarla barıştığı ve yaşamın devam ettiği anlaşılır. O günden sonra zeytin, yeniden doğuşu, zeytin dalı taşıyan beyaz güvercin ise barışın simgesi haline gelir. Zeytinyağı, Yahudi kralları ve Hristiyan rahipleri tarafından kutsanma için kullandıkları tek yağdı. Roma İmparatorluğu'nda da zeytin hayatın ifadesi kabul edilmiş, imparatorlarının taçlarına, gücü ifade etmesi için zeytin dalı şekli verilmiştir. Yunan ve Roma mitolojisine göre tanrıların, zeytin ağacının altında doğdukları iddia edilirdi. Zeus’un ikiz çocukları Apollon ve Artemis’in zeytinlikte doğduğu söylenir, ölülerinin anısına da zeytin ağacı yetiştirirlerdi. Oyunlarda başarı kazanan sporcular ve kahramanlık gösterenler, zeytin ağacının dallarından örülmüş çelenklerle ödüllendirilir, zeytin dallarından yapılmış taçla taçlandırılır, içi zeytinyağı dolu amfora hediye edilirdi. Zeytin ağacı dikilen tüm bahçeler kutsal bahçe ilan edilir, tapınak halini alırdı.

En çok Yunan mitolojilerinde zeytin ağacı efsaneleri çoğunluktadır. En bilindik olanı; Homeros, Ege kıyılarını gezerken yorulur, bir zeytin ağacı gölgesine oturur. Zeytin ağacı dile gelir ve Homeros'un kulağına şunları fısıldar;  “Herkese aitim ve kimseye ait değilim. Sen gelmeden önce buradaydım ve sen gittikten sonra da burada olacağım.”

4000 yıl öncesine dayanan varlığımı, nice medeniyetler görmüş gövdemi, geçmişle geleceğiniz arasında ki sıkı bağlarıma, ölümsüzlüğüme rağmen koruyamadım Soma'nın Yırca Köyü'nde, öldürdüler bizi.

Tüm inançlarda kutsal kabul edilirken, nasıl kıyıldı ölümsüzlüğümüze?

6 bin zeytin ağacı katledilirken, korumak isteyen köylüler bile dövülürken, devletin en üst yetkilileri, jandarma komutanı, güvenlik görevlileri, termik santral kurma ruhsatı verilmiş işveren, suçlu avukatlar ve Danıştay...

Sizin hiç mi ölmedi yakınınız? Bensiz oldu mu hiç kahvaltınız? Yirmi yılda zor yetişirken bir zeytin ağacı, hiç mi sağlık sorununuzda ihtiyaç duymadınız bize? Ne hissettiniz gümüşi yeşil yapraklarıyla boylu boyunca yerde yatan 6 bin kardeşimi gördüğünüzde? İnsan kıyımından ne farkı var bilir misiniz? Şimdi ne yapacak benimle geçinen onca köylü, vicdanınız var mı ? Bilir misiniz, insanlığa faydaları mı? Termik santrallerin bacalarından çıkacak kükürt, azot ve radon gazlarının insana vereceği zararlarıda mı bilmiyor sunuz?

Tarihler boyu gördüğüm övgü ve değere, insanlık için vazgeçilmezliğime rağmen kıydınız siz bize.

Yaptığınız bu kıyım, kutsal inanışlara olan saygısızlığınıza, vicdansızlığınıza, cahilliğinize delil olduğu kadar, vurduğunuz her balta sevgiye, hayata, inanca, ölümsüzlüğe, bilgeliğe, barışa vurulmuş darbedir de.

Yunanistan’da 3000 yıl önce zeytin ağacı kesmenin cezası ölümdü biliyor musunuz?

Ben zeytin ağacıyım.

Ölümsüz bir ağacım.

Sizin görmediğiniz tüm çağları gördüm.

Huzur, bereket, uzun ömür ve barışın simgesiyim.

Ama bir gecede kestiniz kolumu kanadımı.

 

Sadece Homeros yaslansın bundan böyle gölgeme….

Ve hiç kimse tutmasın dalımdan bir daha barış diye…..


Yazı Yorumları ( 1 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Mehmet Sarıçam 16.11.2014 16:09
Evet. özetle : 4000 yıl öncesine dayanan varlığımı, nice medeniyetler görmüş gövdemi, geçmişle geleceğiniz arasında ki sıkı bağlarıma, ölümsüzlüğüme rağmen koruyamadım Somanın Yırca Köyünde, öldürdüler bizi. Tüm inançlarda kutsal kabul edilirken, nasıl kıyıldı ölümsüzlüğümüze? 6 bin zeytin ağacı katledilirken, korumak isteyen köylüler bile dövülürken, devletin en üst yetkilileri, jandarma komutanı, güvenlik görevlileri, termik santral kurma ruhsatı verilmiş işveren, suçlu avukatlar ve Danıştay... - See more at: http://www.belirtiyorum.com/http://www.belirtiyorum.com/songul-karakoc-c45.html/olumsuz-agac-y3202.html#sthash.YPXYzMlS.dpuf
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları