sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Süleyman PEKİN

13 Nisan 2016 Çarşamba Saat: 00:41

“Kovboyun Paranoyası”

Süleyman PEKİN

Son zamanlarda ‘Nereye gidiyoruz?’ sorusu daha sık sorulmaya başladı. Gittiğimiz yer 21’nci Yüzyılda ilerledikçe Ortaçağ’a doğrudur. Hem de Dünya’nın bütün fenalıklarıyla.. Demek ki tarih de, tarih çağları da tekerrür edebiliyor.  

Dolayısıyla akıllı olmak, analitik düşünmek ve olayların perde arkasını kavramak durumundayız. Madalyonun arka yüzüne bakmak bağlamında 15 yıl önce yazdığım bir yazıyı paylaşmak isterim. 2001’den beri olan biteni ve olabilecekleri okumak adına:

“Ve bizden sonra dünyanın çivisi çıktı. Sığır (cow) çobanları dünyaya hükümdar oldu. Meğer bizim adalet sebilimizmiş bereketlendiren arzı. Talihi kara derililerden özür dilemeliyiz. Onları Beyaz Avcının taş vicdanına bırakmamalıydık.

ABD’deki 11 Eylül eylemleri ve akabindeki yankılar bende önce bu duyguları çağrıştırdı. Önce pişmanlık sonra da öyle bir suçluluk hissine kapıldım ki haniyse zamanda delik bulsam çıkıp gideceğim.

Oh ne güzel! Önce destekle ve yetiştir sonra öcü diye lanse et, rantını ye; sonra da ham yap. PKK’nın, Tâlibân’ın, Çetnik’lerin ve Saddam Hüseyin’in, Slobodan Miloseviç’in Üsame bin Ladin’in arkasındakiler niye önüne geçti ki?

Tarihin hiçbir devresinde Süper Güç’lük bu kadar ayağa düşmemişti. Bu kadar sopa meraklısı kabadayı bir devlet Kasımpaşalıların bile aklından geçmezdi. Irak’ı bi güzel şamar oğlanına döndürmüşlerdi. Her gelen Başkan Bağdat’ta şampanya gibi bomba patlatıyordu. Eh, Afganistan da tam dişine göre..

Vur cow-boy vur, vurmakla devran sür. Dedim ya suç sende değil; bizde.. Tüm bunları hak ettik. Lakin kabadayılığın ne kadar çok yardakçısı varmış. Amerikan yalakalığını her an Suriye, Libya veya İran’a kaptırabiliriz. Resmen gözü dönmüş bir Amerika’dan dünyanın adeta ödü koptu.

Arap teröristler New York’u bastı, Pentagon’u vurdu ha.. Afganlılar Mars’a kapsül gönderseydi daha inandırıcı olurdu. Değme Hollywood filmlerine taş çıkartan böyle büyük organizasyon ancak Amerikalı’nın yaratıcı zekasına yakışır yada dev istihbaratıyla İsrail’e. Ortadoğulu garibanlar anca taş atmayı bilirler.

Samuel Huntington kendine verilen repliği iyi senaryolaştırdı. Gözünaydın ülkem; Medeniyetler Çatışması başlıyor. Saf tutalım arkadaşlar! Merak etmeyin, saflarda bizi bize iyice belletirler. Yeni Dünya Düzeni’nde figüranlık bize yeter de artar bile.. Global Köyün Kavalcıları bundan gayri Süvari Marşı’nı çalacak, 9.Senfoni ise Robinson Crusoe’ye kalacak.

Hadiseleri ve ufku okuyacak bir Atatürk’e ne kadar da ihtiyaç var şimdi. Bu pek başarılı beceriksizlik kaderimizmiş; reva mı? Çinli atasözünde ne demiş: ‘İlginç bir çağda yaşayasın emi!’ Öyle bir zamana geldik ki görünmüyor dibi. Ve bu ilginçlikler daha çok sürecek gibi.

Ey asil ve yorgun millet! Aslan ormanı terk ettiğinden beri çakallar krallık pozlarında. Kâbil’de çocukların açlıktan gözleri doldu. Gözyaşlarından kameralar bozuldu. Türk Milleti; senden sonra dünya gerçekten yaşanmaz oldu.”


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları