sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Süleyman PEKİN

30 Ekim 2018 Salı Saat: 22:46

Şiirin İsyan Bayrağı

Süleyman PEKİN

Şiir deyince kiminin aklına börtü - böcek gelir. Kimi de ‘Saddam şiir yazsaydı, Miloseviç okusaydı; bu zulümler olmazdı’ kabilinden Ren türü cümleler geyikler. Sanki şiirin silahı yok.

Şiire ve şaire yapılan en büyük zulüm de budur. Şiir bir yumuşatıcı markasıYumoş değildir. Spikerlerin, artistlerin kelime gevelemeleri hiç değildir.

Şiir ‘tahrip gücü yüksek bir bombadır, patlar’; hem Cahiliyye Devrinde hem de Asr-ı Saadet'te.. Peygamber’in bürdesi (hırka) bir kasideye niçin gitmiştir? Ve niçin Kuran’ın inzalinden sonra birçok şair şiir yazmayı bırakmıştır?

Bu yazıyı şiirin vezninin, kafiyesinin hatırına yazdığımı düşünmediniz umarım. Bu meyanda size Arap şair Nizar Kabbani’yi takdimden onur duyarım:

“Dostlarım! Başkaldırmıyorsa nedir ki şiir? Azgınları ve azışları devirmiyorsa nedir ki şiir? Zamanda ve mekânda sarsıntı yapmıyorsa nedir ki şiir? Kisra Nuşirevan'ın başındaki tacı yere çalmıyorsa nedir ki şiir?”

Hem Suriye’li olacaksınız hem de Ortadoğu denilen ateş çemberinden canınız ciğeriniz yanmayacak. Hem gariplerden olacak (selam olsun gariplere) hem de küresel zulüm zebanilerinin petrol ağaçlarında budanmayacaksınız.

"Bunun için çekiyorum isyan bayrağını! Kediler gibi boğazlanmaya götürülen milyonlar adına Göz kapakları çıkarılanlar adına, dişleri sökülenler adına Sülfürik asitte eriyenler adına, kurtçuklar gibi mahrum olanlar adına Sesten, fikirden, dilden; çekeceğim isyan bayrağını"

El öpmez onun şiiri. Doğrusu sultanlara düşer onun şiirinin ellerini öpmek. Develer gibi yük çeken halklar adına, sudan ve arpadan başka hakkı olmayan, dostluğu büyük kaşıklarla içen halklar adına haykırır:

“Yaşasın bir demet yonca! Yaşasın tek ilah diye Allah'a yalvaran halklar adına..”

O bir nâr-ı eşcârdır yani ateş ağacı.. Ve bıçağın saltanatını reddeden muttasıl kanayan yaradır. Yazdıkları mazlumlar adınadır, mısraları mitralyöz cinsinden bir makinadır.

“Ey mümtaz dostlarım; dudaksızların dudağıyım ben Gözsüzlerin gözüyüm ben, okumuşlara denizin kitabıyım ben Bir çığ gibiyim ben sevgilim, çılgınlıklarla karşılarım çılgınlıklarla Kırarım nesneleri çocukluk içre Kanımda devrim ve limon kokusu yoksa var olmak istemem”

Aslında insan hiçbir zaman, hiçbir yerde çaresiz değildir. Bazen tek bir söz, bazen tek bir sinek, bazen tek bir taş bütün korku imparatorluklarını yer ile yeksan edebilir. İşte o yüzden ‘Lâ tehaf / Korkma!’ diye başlar İstiklal Marşı Şairimiz Milli Marşımız’a. Efendilerin gücü kölelerin sadakati kadarmış. Bkz: ABD.

“Dostlarım! Hakiki şiir sizsiniz Gülmenin de ehemmiyeti yok surat asmanın da Sultana öfkelenmenin de.. Siz benim sultanlarımsınız Dostlarım! Sizi beklemekteyim hâlâ Kıvılcım tutuşturmak için"

Son: Şimdi değilse ne vakit?


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları