sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Tugay YAMAN

16 Aralık 2016 Cuma Saat: 21:11

İlham Aldığımız İnsanların 6 Özelliği

Tugay YAMAN

1)Sürekli daha iyisi için çabalar. 

Bilgi, beceri ve yeteneklerini keşfetmek için çaba gösterir. Bununla da yetinmeyip günümüz dünyasındaki gelişmeleri takip eder. Yaşanan yeniliklere göre bilgilerini güncel tutar. Her türlü gelişmelere açık olur. Bilgi ve tecrübelerden yararlanarak bilgi hazinesini doldurur. Bu yönleriyle de lider özelliğe sahip olduğu anlaşılır. Bunlarla da yetinmeyip her türlü bilgiyi ve tecrübeyi dinlemekten ve fikir paylaşımında bulunmaktan kaçınmazlar. Böylelikle başarılara doymayan daha iyisi olmak için çabalayan. Bunları benimseyen kimsedir. 

2) İyi dinleyicidir. 

İlham aldığımız kimseler öncelik olarak çok iyi dinleyicidir.Sahte dinleme yapmaz.  Gerçekten tüm duyguları ve aklıyla karşılarındaki kişilere odaklanırlar. Böylelikle karşısındakinin gerçek anlatmak istediğini anlarlar. Onları tanır, hissettiklerini hisseden, kendini karşısındaki kişinin yerine koymayı başarabilen kimsedir. 

3) Yetkin olur. 

Yaptıkları işe gerçekten uygun olan bu işi severek, bilerek yapan kabiliyeti bu işe uygun olan kısaca bu iş için doğmuş olan insandır. Yetkin olan insan bu işi gerçekten en iyi şekilde yapabileceğine inanan, kendine güvenen karşısındakine güven veren kişidir. Tabi bazı kabiliyetler doğuştan olmasa da çalışılarak iyi bir konuma getirilebilme imkanı vardır. İşinde kendisine sorulan ‘’ Bu işi nasıl yaparım? Nasıl geliştirebilirim?’’ sorularına yanıt bulabilen kişidir. Kabiliyete ek olarak tutumları da önemlidir. Örneğin ’’işe gitmek zorundayım.’’  değil ‘’sevdiğim, değer katığım işe gitmek istiyorum.’’ Tutumdadır ilham kaynaklarımız. 

4) Sorumluluk alandır. 

Sorumluluk alan ve yanındakilere sorumluluk veren, bir iş yapılacaksa sonucu ne olursa olsun sonucu üstlenen, sonucunu bildiği şeylerin sorumluluğunu almaktan ziyade sonucunun ne olduğuna bakmaksızın üstlenen gerçek itibar saygı ve güven terimlerini hak edendir. Örneğin; bir futbol müsabakasıyenilgisi sonrasında gazetecilerin karşısına çıkıp bütün yükü üstüne alan ‘’Benim yanlış taktiğim sonucu yenildik.’’ Açıklaması yapması gibidir. Bunları yaparken yakındakilere de sorumluluk yüklemeyi es geçmeyen sorumluluk bilincindedir. Böylelikle zirvede yer alırlar. 

5) Hatalardan ders alır. 

Hata yapmak kötü bir şey olmamıştır asla. Hatalar doğru ve yanlışı farkına varmayı sağlar. Önemli olan hata yapmamak değil yapılan hatadan ders çıkarmaktır. Doğru eylemleri yapmamıza yol gösterir. Hata yapmayan insan değildir bize ilham kaynağı olacak insan, hatasının çözüm yolunu bulabilen ve hatasını kendi lehine çevirebilen insandır. Hatalar onları asla yıldırmaz, kararlıdırlar. 

6) Sevdiği şeyi yapmayı ve eğlenmeyi iyi bilir.

Mutlu olmayı, eğlenmeyi, sosyal yaşamla iç içe olmayı, sevdikleri şeyleri en verimli şekilde değerlendirir. İş ve eğlencede gerçekten dengeyi sağlamış kişidir. Böylelikle her yönleriyle ilham alabileceğimiz kişidir. 

- Yukarıda bahsettiğim yazıma birçok özellik ekleyebilirsiniz. Benim gözlemlerimde en çok dikkat ettiğim özellikleri sıralamak istedim bunlardan ilham alırken asıl olan niyetiniz ve karakterinizdir. 


-‘’Hayatınızın ölçüsü, ne biriktirdiğiniz değil, ne verdiğinizdir.’’

                                                                           -WayneDyer

 

 

-İyi Okumalar.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları