sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Tugay YAMAN

2 Ağustos 2016 Salı Saat: 19:09

Öğrenci Gözünden Ekonomi

Tugay YAMAN

Ekonomi, ev ve yönetimi anlamına gelir. Kelime anlamı ev dağılımı bir nevi evin yönetimidir. Birçok dalları mevcuttur; normatif ekonomi, mikro ekonomi, makro ekonomi, pozitif ekonomi bunlardan bir kaçıdır. Ekonomi ve İktisat aynı anlama gelmektedir. Ekonomi Yunanca, İktisat Farsça kökenlidir aralarındaki tek fark kökenleridir. Fakat benim anlatmak istediğim bunlar değil çünkü birçok sitede bu bilgilere ulaşmak mümkün. Yazımda sizlere ekonomi alanının nelerle uğraştığını, gündelik ve gerçek hayattaki izlenimlerimi aktaracağım.

Ekonomi kapsamı çok geniştir. Fakat buna karşın farkında olmadan günlük yaşantımızda ekonomiyi sürekli kullanıyoruz. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, çocuklarla birlikte 5 kişilik bir aileyi ele alırsak. Bu ailenin gelirini sağlayan babanın kazandığı parayla ev ihtiyaçlarının, üç çocuğun ihtiyaçlarının karşılanması ve evi geçindirmesi tam bir ekonomi örneğidir. Annenizin yaptığı yemeği tüm aile fertlerine eşit şekilde paylaştırmaya çalışması, yemeği yaptığı şartlar, en tasarruflu şekilde yemeği yapması ekonomik bir olaydır. Ekonomiyi geniş anlamda ülke ekonomileri olarak ele alacak olursak ailelerde gerçekleşen tüm ekonomik olayların ülke ekonomilerde ve ülkeler arasında da geçerli olduğunu farkına varabiliriz.

Ülkelerin en büyük sorunu gelirin adil bir şekilde paylaştırılamamasıdır. Vergi başta olmak üzere diğer gelir kaynaklarından geliri nasıl elde ettiği ve ülkenin ihtiyaçlarını karşılamak için nasıl paylaştıracağı tam bir ekonomidir. Ekonomiden faydalanarak paylaşımın adil olması sağlanır. Üretimde en makul maliyetle ve en iyi şekilde yapılması da ekonomin sağladığı etkenlerdendir. Tıpkı bir ailede en verimli şekilde yapılan bir yemek gibi. Bu tarz benzetmeler sayesinde ekonomiyi daha anlaşılır hale getirebiliriz.

Ekonomi birçok alanı içine alır. Bu alanların başında Muhasebe ve Finans gelir. Kısaca Muhasebe ve Finanstan bahsetmek istiyorum. Muhasebe yapılan bu ekonomik olayları belirli kurallarla kayıt altına alınması ve belgelendirilmesine denir. Finans ise kar, gelir elde etmek için şirketlerin elinde bulundurduğu kıymetli kaynakları kullanarak, ekonomik verilerden faydalanarak daha fazla gelir elde etmeyi amaçlayan bölümdür.

-Ekonomi okuyana ne denir?

Ekonomi bölümünü bitirene ekonomi mezunu denir. Ekonomi üzerinde çalışmalar yapan kişilere ise ekonomist denir.

-Ekonomi okuyanlar ne iş yapar?

İşte bu soru en sık sorulan sorulardandır. Yelpazesi geniş bir bölümdür. Ekonomi mezunları, paranın olduğu her yerde iş imkanları mevcuttur. Örnek vermek gerekirse bankalarda ve birçok şirket departmanlarında iş sahibi olmak mümkündür. Akademik olarak kariyer de yapma imkanınız var tabi. İktisadi İdari Bilimler fakültelerinde Kamuda yer almak isterseniz; Vali, Kaymakam, Gelir uzmanlığı, Vergi uzmanlığı ve Müfettişlikler gibi kamu kuruluşlarında da iş olanakları vardır. Ayrıca Ekonomi bölümü okuyan kişilere kendini yetiştirme, sosyal olmak ve alanlarda çalışma tecrübe edinme fırsatı sunan bir bölümdür.

*Umarım tercih döneminde olan okurlarıma da Ekonomi ve bölümünü anlatabilmişimdir.

*İyi okumalar.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları