sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Tugay YAMAN

10 Haziran 2016 Cuma Saat: 22:10

Üniversite ve İş Hayatında ‘TRADE OFF’ Yaparak Başarının Unsurları

Tugay YAMAN

-TRADE OFF, 

Günümüz de ve gelecekte sıkça duyacağınız bir kelime bana göre hayatımızın özetlenmesi olarak görebiliriz. ‘TRADE OFF’ bir şeyi yapmak ve yapmamak arasındaki sonuçların bize etkisi olarak yorumlayabiliriz. Aşağıda sıraladığım tüm başarıyı sağlayan unsurları üniversite ve iş hayatındaki izlenimlerimi bu anahtar kelime üzerinden aktaracağım sizlerde kendinize göre yorumlayabilirsiniz. 

-ÇALIŞMAK/ÇALIŞMAMAK 

Üniversite olarak başlamak gerekirse çalışmayı bir öğrenci için ders çalışmak olarak görüyorum. Ders çalışmanın ve çalışmamanın bize sonuçlarına göre ‘Trade Off’ yaparak tercihinizi yapmanızı sağlayabilirsiniz. Ders çalışmanın hayatınızda olumlu gelişmeler olacağından eminim o hazın tadını bir kere alırsanız zaten bırakamayacaksınız isteniz de vicdanınız size bunu izin vermeyecektir. Çalışarak hayatınızın geri kalanını refah ve rahat olacağını aklınızın anlaması gerekiyor bu sağlandıktan sonra başarı ve her şey arkasından gelecektir. İş hayatında da aynı şekilde çalışırsak işimize sıkı sıkı daha iyi konumlar belki de sizin için başarı hayali neyse ona ulaşacağınızı düşünüyorum. Tersi durumda bunların gerçekleşmesi daha zor ve başarı yerine aksaklıklar peşinizi bırakmayacağını söyleyebilirim.Bir sözle bitirmek gerekirse BAŞ+ARI:Baş olmak için Arı gibi çalışın.   

-SOSYAL OLMAK/OLMAMAK 

Sosyal olmak iletişiminizin kuvvetlenmesi ve çevrenizdekilerle aranızda olumlu sonuçlara neden olur. İletişimi kuvvetli olan kişilerin kendilerini rahatlıkla kanıtlayabilir kendinde olan birikimleri ve cevheri dışarı rahatlıkla aktarmasını sağlar. Üniversite hayatında rahatlıkla arkadaşlıklar kurabilir sosyal olabilir birçok bilgi birikimlerle kendinizi donatabilir böylelikle başarıya ulaşabilirsiniz. İş hayatında ise iş arkadaşlarınla kolay iyi ilişkiler kurmasını sağlar ve çevresindekiler tarafından elle gösterilen ve takımı yönetebilecek kişi olarak aday gösterilebilirsiniz. İşe alım süreçlerinde mülakat içinde kendinizi daha iyi ifade ederek karşınızdaki üzerinde iyi izlenim bırakabilirsiniz. Böyle olmak sizi diğerlerinden ayıran etkendir ve başarı peşinden gelecektir. 

-FARKLI OLMAK/OLMAMAK 

Farklı olmak sizi diğer insanlardan ayıran ve seçilme olma nedeni kılabilir. Fakat farklı olmayı nasıl sağladığınız asıl önemli olandır. Farklılık birçok alanla bağlantılı bir konudur. Bu bağlamda Üniversite ve İş hayatında kariyerinize yatırım yapmak üniversite, eğitimlerle, tecrübe ve yeni bir yabancı dil gibi sizi diğerlerinden farklı kılacak en büyük unsurlar olarak görebiliriz sürekli bir yenilik içinde olmanız sizi farklı kılacak. Böylelikle başarı kaçınılmaz olacaktır. 

-FARKINDALIK, VAKIF OLMAK/OLMAMAK 

Farkında ve Vakıf olmak sizi her zaman hayatta başarıyı sağlayan ana unsurdur. Üniversite için vakıf olmak Üniversite veya bölümünüz olarak yorumlamak gerekirse bölümünüzü tanımak o bölüme vakıf olmak kendinize sorduğunuz nasıl, neyi ve ne sorularına cevap bulmanıza kendinizi tanımanız gibi çok önemlidir kendinizi tanırsanız sorunlarla nasıl başa çıkabileceğinizi neyi nasıl yapacağınızı bilir ona göre davranır, önlemeye çalışır ve planlarsanız. Üniversite ve bölümünüz içinde bu çok önemli bir unsurdur. Başarıyı sağlamak için bölümünüzü kendiniz gibi düşünüp tanımanız aklınızda bulunan sorulara yanıt vermekte zorlanmadan cevap verebilmeniz gerekiyor. Böylelikle başarıya ulaşabilirsiniz. İş hayatı içinde aynı şeyler geçerlidir eğer siz başarıyı istiyorsanız neden ve ne için bu iş sorularına kendinizde yanıt bulmakta zorluk çekmemelisiniz. Vakıf olmadığınızda sonuç olarak başarısızlık düşüncesi içine kapılabilirsiniz. 

-VAZGEÇMEMEK, PES ETMEMEK/ETMEK 

Son olarak hepsini gerçekleştirmek için en önemli unsur vazgeçmemektir. Karşımıza Üniversite ve İş Hayatında ne tür engeller gelse de asla pes etmemeyi kendinizde sağlayabilirseniz  başarı kaçınılmaz olacaktır. İstediğiniz hayallerinizin peşini bırakmayın sonuna kadar istediğiniz sonucu elde edene kadar vazgeçmeden o yolda emin adımlarla yürümelisiniz. Üniversite ya da günümüzde yaklaşmış olan Üniversite ikinci sınavına girecek olan adaylar ilk sınav sonucu ne olursa olsun asla pes etmeyip hayallerinin uğrunda sonuna kadar devam eden kişiler hayallerinin gerçekleştirmek için en büyük adımı attıklarını düşünüyorum. Başarısızlık sizin vazgeçtiğinizde olan sonuçlara pes etme durumunu verdiğinizde peşinizden gelecektir. Umudunuzu kaybetmemek sonucun ne olursa olsun iyi veya kötü bir durum olmasına rağmen vazgeçmeyen başarının yarısını sağlamış olduğunuz anlamına geldiğini düşünüyorum. 

 “BAŞARININ ANAHTARI BİZLERİZ BAŞARILAR KARŞIMIZDA SADECE AÇMAYI DENEYİN”

  

*İlk yazıma ve heyecanıma ortak olduğunuzdan ötürü okurlarıma Teşekkürü bir borç bilerim.

 

*İyi okumalar.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları