sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Tuğman KAYALI

12 Nisan 2014 Cumartesi Saat: 14:31

Körfez’in gelecek 5 yılı …..

Tuğman KAYALI

Seçimler bitti gerçek hayata döndük. İsmail Baran lı Körfez ilçeyi nasıl bir gelecek bekliyor.

Denizlerimizin, sahillerimizin, dağlarımızın, sokaklarımızın başına neler gelecek.

Yaklaşık 15 yıldır tartışılan ve bir türlü önüne geçilemeyen denizimizin doldurulması limanların genişletilmesi, dağların oyulması yeni süreçte nasıl işleyecek.

18 km lik sahilin sadece 6 km sinin Körfez halkı tarafından kullanma hakkı olduğu ancak bunun da aktif kullanılamadığı, akşamları karanlık olduğu ve insanlarımızın yararlanamadığı bir gerçektir.

Bakalım neler olmuş…..

-Sivil toplum örgütlerinin Danıştay tarafından inşaatının durdurulduğunu iddia etmelerine rağmen Dubai Port liman İnşaatı devam etmektedir,

-Evyapport limanı izni alınmış. Büyümüş, büyümüş, büyümüş Kirazlıyalı’yı yutmuş yaklaşık 36.000 m2 lik dolgu alanıyla denizi de kendisine katmış.

-Gübretaş karada büyümeye çalışmış, yaklaşık 47.000 m2 deniz dolgusuyla denizi de kendisine katmış.

-İgsaş gübre fabrikası, ancak liman işletmeciliğinde gübre üretmekten daha hareketli. Denizden de kendisine bir miktar katkı sağlayarak liman işletmeciliğini büyütmek istiyor.

-Tüpraş, Diler Çelik gibi kuruluşların iskele büyütmek suretiyle denizden yana katkıları da unutulmamalı.

-Gübretaş amonyak tankının, Körfez’i ciddi anlamda tehdit edeceği açıktır.

-Hereke ye dökülen cüruflar ve taşocaklarının faaliyetleri kent insanının yaşamını ciddi anlamda etkilediği açıktır.

-Nuh çimentonun büyümeye çalışması, Hereke’de yaşayan insanların, balkonlarında tozdan oturamaz hale gelmesi kayda değer bir çevre problemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

-Sokak ve kaldırımların engellilerimizin dışarı çıkamayacak şekilde planlandığı ve inşa edildiği konusu ciddi anlamda konuşulmaktadır.

-E5 karayolu kentin ortasından otoban gibi geçmektedir. E5 e yapılan 3 adet battı çktı kentin iki yakasını birleştirmek yerine, kenti ikiye bölerek, uluslar arası yolun transit olarak ışıksız geçişine imkân tanıyan köprü niteliğindedir.

-Kent içi otopark sorunları, kent meydanının oluşturulamaması, kamyon ve tırların mahalle aralarında fütursuzca dolaşmaları, kurulan asfalt şantiyeleri, hava kirliliğinin kent insanı tarafından hissedilir derecede artması gibi.

Değerli dostlar yukarıda kısaca anlatmaya çalıştım. Körfez İlçemiz 10 yıldır sn. Yunus Pehlivan başkanlığındaki AKP tarafından yönetilmiştir. Sn Yunus Pehlivan’ın, BŞB Başkanı Sn. Karaosmanoğlu’nun, eski bakanımız sn. Nihat Ergün ün deniz dolgularına karşı olduklarını söylemelerine rağmen meclise gelen tüm ÇED raporları AKP li üyelerin oylarıyla onaylanmıştır.

Önümüzdeki 5 yılda Körfez’le ilgili ciddi kararlar alınmaz, Ankara’dan gelen talimatlar doğrultusunda kararlar verilirse başta Mimar Sinan Mahallesi olmak üzere pek çok mahallemiz yaşanılır olmaktan uzaklaşacaktır.

Değerli dostlar, belediye başkanı ve meclis üyeleri bu kent hakkında karar veren kurumların en başında gelmektedir. Kentte yaşayanların, alınacak kararları takip etmeleri ve gerektiğinde uyarılarını yapmaları, gelecekleri ve çocukları için zorunluluktur.  ……….

Sevgi ve saygılarımla 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

1 Mayıs

Devamını Oku27.06.2019 - 09:11:51

İşte Sonuçlar

Devamını Oku27.06.2019 - 09:11:51

Son viraj

Devamını Oku27.06.2019 - 09:11:51

Reşat Başar

Devamını Oku27.06.2019 - 09:11:51
Tüm Yazıları