sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Umut ÇETİNER

1 Haziran 2014 Pazar Saat: 14:04

Eğitim İş’lilerin yaptığına bak…

Umut ÇETİNER

Şimdi sizlerle çok sağlam bir kaynaktan edindiğim çarpıcı bir konuyu paylaşacağım.

Konu bana iletildiğinde pek ciddiye almamıştım. Daha doğrusu inanmamıştım. İddialar “çirkin” mücadeleden doğan  iftiralar olabilir diye düşünmüştüm.

Ancak en güvenilir ağızdan iddiaların doğruluğunu sorgulamaya kalktığımda ise işittiklerime şaştım kaldım.

Çünkü iddiaların doğru olduğu tarafıma iletilmişti.

Lafı fazla uzatmadan konuya gelelim.

Özellikle iki binli yıllarda başlayarak artan ve her yıl daha da ateşlenen eğitim sendikaları arasındaki üye örgütlenmesinden bahsediyorum.

Ne kadar çok üyeye ulaşılır ve yetkili sendika olunursa sanki en başarılı sendika o olacakmış gibi bir inancın varlığı ortadayken mücadelenin ve hatta bazen de çok çirkinleşen iddiaların da hiçbir zaman sonlanmayacağı da aşikardır.

Daha somutlaştırarak konuyu açmam gerekirse hemen belirteyim. Mayıs ayı içinde yetkili sendika belirleme çalışmaları yapıldı. En çok üyeye sahip olan sendika yetkili oldu.

Ancak bu süreçte ciddi manada bir hareketlilik yaşandı. Sendikacıların büyük çoğunluğu belki de idareci oldukları işyerleri olan okullarına dahi uğramaksızın diğer işyerlerini gezerek üye yapmaya uğraştılar.

Ama bu arada bir iddia ortaya atıldı ki şaşmamak elde değil.

“Eğitim Bir Sen yetkili olacağına Türk Eğitim Sen yetkili olsun” mantığı ile bazı Eğitim iş üyelerinin anlaşmalı olarak 1 aylığına sendikalarından istifa ederek Türk Eğitim Sen’e geçtikleri belirtildi.

Bu olayı gerçekleştiren il genelinde  23 Eğitim İş üyesi olduğu belirtilirken, 9 kişinin Derince Merkez Bankası Anadolu Lisesi’nden birlikte karar alarak bu olayı gerçekleştirmeleri gözlerinde bu kuruma çevrilmesine sebep oldu.

Evet, yanlış duymadınız. Derince Merkez Bankası Anadolu Lisesi’nin 9 Eğitim İş’li öğretmeni  1 aylığına Türk Eğitim Sen üyesi olmuş ve bugünlerde sendikalar arasında üye mutabakat metinleri imzalandıktan sonra tekrar yeniden asıl sendikaları olan Eğitim İş’e dönmeye başlamışlar. (Rakip sendikalara bundan daha güzel malzeme kim verebilir ki?)

Bu konuyu duyduğumda açıkçası bir dedikodudan ibarettir diyerek pek inanmak istemedim ama doğrulandığında da şaşırmadan edemedim.

Çünkü her ne mantıkla yapılırsa yapılsın olay ne etik bir olaydır, ne savunulacak bir yanı vardır. Neresinden tutarsanız tutun faciadan ibarettir.

Dedim ya bu konuyu başlangıçta Körfez’de en çok üye kapma çalışmaları arasında yaşanan dedikodular gibi olduğunu düşündüm. Körfez’de görevlendirme müdür yardımcısı olarak çalışan bir idareciye sözde “Hem görevlendirme ile çalışıyorsun hem de Türk Eğitim Sen’lisin?” tarzında söylemlerde bulunulduğu gibi iddialar kol gezerken "Bu da onlardan biridir" dedim.

Ama öyle çıkmadı, sendikacılık adına yapılan bu  yanlış hareketin,  sendikaların üyelerine yönelik eğitim çalışması yapmadığının bir göstergesi olduğunu düşünmekteyim.

Çünkü bir çok sendika olması yerine tüm sendikaların birleşerek tek bir sendikanın olması ve tüm eğitim çalışanlarının da bu sendikaya üye olarak, aynı sendika içinde değişik anlayışların yönetimlere gelme mücadelesi yapmaları yönündeki görüşlerin çok mantıklı olduğu hatta bir çok eğitimci tarafından da bu görüşün savunulduğu ve bazı eğitimcilerin de hatta bu yüzden hiçbir sendikaya üye olmadıkları da biliniyor.

Evet, bu görüş sağlıklıdır, savunulabilinir.

Ancak “Eğitim Bir Sen yetkili olacağına Türk Eğitim Sen yetkili olsun” diyerekten Eğitim İş’ten ayrılarak Türk Eğitim Sen’e geçmenin pek de savunulacak yanı olmasa gerek diye düşünüyorum.

Neden mi ?

İsterseniz cevabını Eğitim Bir Senliler versin.  Denilen o ki: “Hem çok sert eleştireceksin, çıkacaksın hakarete varan eleştirilerde bulunacaksın, hem de şu isimler atansın, müdür olsunlar diye liste vereceksin, bu ne perhiz ne lahana turşusu”

Evet, bu ifadeleri Eğitim İş’li arkadaşlar çok iyi okusunlar. Eğitim Bir Sen li arkadaşların Türk Eğitim Sen liler için söyledikleri ifadedir bu..

Olay tamamen bundan ibarettir. Sorarım Eğitim İş li arkadaşlara, siz hiç “şu isimler atansın” diye liste verdiniz mi?

Keşke bir işi yapmadan önce çok yönlü olarak değerlendirseydiniz. Sizin için  ne fark eder ki, ister Eğitim Bir Sen isterse de Türk Eğitim Sen yetkili olsun…  Sonuç değişecek mi?

TBMM’de de durum bundan ibaret değil mi?

AKP’nin en zor anlarında yardımına koşan, adeta can simidi gibi AKP’yi kurtaran kim?

Sözüm ona muhalefet yapan MHP ve genel başkanı Devlet Bahçeli değil mi?

Durum bundan ibaretken umarım bu 1 aylığına sendika değiştirerek çok çirkin bir gelenek başlatan bu arkadaşlarımız yaptıklarından dolayı öncelikli olarak sendikalarının yöneticilerinden özür dilerler.

Buraya kadar belirttiklerimden sakın ola ki Eğitim İş yöneticileri bazında böyle bir karar alınmış gibi anlamayınız. Eğitim İş yöneticileri de bu durumdan rahatsızlar. Hatta duyum olarak bu istifa olayını ilk işittiklerinde hemen olaya müdahale etmek adına bu arkadaşlarla görüşerek düşündüklerinin doğru olmadığını anlatmışlar. Hatta “diğer üyelerimizi de ikna etmek adına cep telefonlarına mesaj atarak uyarıda bulunsak mı acaba” diye de düşünmüşler. Ama belki bunun yanlış anlaşılabileceğini düşünerekten - bence de doğru yapmışlar-, tek tek bu arkadaşlarla görüşmeyi uygun görmüşler. Ama üyelerinin, Türk Eğitim Sen li yöneticilerin bu "teklifleri" karşısında verdikleri sözleri yerine getirmesine mani olamamışlar. Bu nedenle bu olayda Eğitim İş yöneticilerinin bir kabahati olmadığını vurgularken belki eksikleri olduğunu da belirtmek isterim. Çünkü üyelerin sendikal bilinç konusunda daha çok bilinçlendirilmeye ihtiyaçlarının olduğu da görülmektedir.

İl genelinde 23 Eğitim İş üyesinin, sadece Derince Merkez Bankası Anadolu Lisesi’nden ise 9 Eğitim İş üyesinin yapmış olduğu bu davranış sendikal sürece adeta damga vurdu.

Eğitim İş’e bu davranış büyük zarar verdi. Üye örgütlenmesi yapmak üzere işyerlerini dolaşırken bu olay sürekli karşılarına çıkacaktır. Keşke insanlar sendika değiştirme özgürlüklerini sonuna kadar kullansaydılar ama böyle çirkin bir olayın içinde yer almasaydılar. Kaldı ki son günlerde İzmit merkezde görev yapan  2 Eğitim İş üyesi, Eğitim Bir Sen’e geçtiler. Bu gayet normal bir davranış. Demek ki Eğitim Bir Sen’i daha başarılı (!) buldular ki Eğitim Bir Sen üyesi olmayı tercih ettiler aynı Türk Eğitim Sen’den Eğitim Bir Sen’e geçen şu meşhur okul müdürleri gibi…

Herkes Eğitim Bir Sen’li olsa ne olacak, Türk Eğitim Sen’li olsa ne olacak yada Eğitim İş’li olsa ne olacak…

Eyy eğitimciler, onu bunu bırakın, niceliğe bakın, sayı çok önemli değil.

Özlük haklarınızda gelişme var mı?. Çıkarlarınız noktasında birileri alanlara çıkıyor, diğeri de birkaç gün sonra da olsa tam tersi anlayışla alanlara çıkıyor mu?

Siz işte buna bakın. Kim yanınızda, kim değil. Sayısal olarak çok olmak önemli değil.

Tüm eğitimciler Eğitim Bir Sen’li olsa ne olacak? Yada diğer sendikalardan olsa ne olacak?

Önemli olan NİTELİK Mİ? Yoksa NİCELİK Mİ?

Karar sizin…


Yazı Yorumları ( 2 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
eğitimci 04.06.2014 14:55
Eyy eğitimciler, onu bunu bırakın, niceliğe bakın, sayı çok önemli değil. - See more at: http://www.belirtiyorum.com/umut-cetiner/egitim-is-lilerin-yaptigina-bak-y2900.html#sthash.qbhdwUFj.dpuf ne kadar anlamlı
Kovboy Ali 01.06.2014 23:06
Sayın umut çetiner yazdığın yazıyı yazarken birde okullarda stajyer öğretmenlerin nasıl üye yapıldıklarını yazsaydın.Öğretmenlere idarecilerden nasıl baskı geldiğini öğreneceksin.Bu yazdıklarını ezbere yazdığın senin adın gibi belli değil.yazının da aslı yok.TES yardıma ihtiyacı yok.Sana bunu parayla mı yazdırdılar.TES makam sendikası değildir.sarı sendika hiç değil.Öğretmenleri korku ile üye yapmaktansa şerefli üye olmak daha iyidir.
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları