sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Umut ÇETİNER

16 Şubat 2014 Pazar Saat: 19:07

“Sahipsiz Kent: KÖRFEZ”

Umut ÇETİNER

Geçtiğimiz hafta “Sağlıkta ‘Çağ Atlayışımız’ın fotoğrafıdır” başlıklı bir yazı kaleme almış  ve bir vatandaşın serzenişini dile getirmiştim.

Bu hafta ise bölgemizi çok ilgilendiren bir konu ile alakalı başka bir fotoğrafın sizlerde nasıl bir yankı uyandıracağını merak ederek fotoğrafçılık yapmayı sürdürüyorum.

Bir okurumun gönderdiği iletisindeki fotoğrafı sizlerle paylaşarak okurumun sesi olmaya çalışacağım.

Okurum H.A. kamu çalışanı olduğunu belirterek adının gizli tutulmasını istiyor. Ardından da başlıyor serzenişine…

Okurum H.A.’nın ifadeleriyle;

“Bildiğiniz üzere Körfez ilçesi Yuvacık Barajı’nın suyu ile hayatını sürdürmektedir. Bu suyun içme suyu olarak kullanılıyor olması da kentimiz adına büyük kazanımdır. Hatta suyumuzun önemine vurgu yapmak için hatırlatmak isterim ki yaklaşık 8 yıl kadar önce Yuvacık Barajı’nda su kalmamıştı ve geceleri musluk başında bir kaç saatliğine gelen suyu bekler olmuştuk. O günlerde Büyükşehir Belediyesi 5 milyon TL harcayarak Sapanca Gölü’nden takviye hattı çekmişti. Acil durumlarda Sapanca Gölü kurtarıcı olsun diye….

Bu gün sanki o günleri unutmuş gibiyiz. Çünkü vatandaşlar olarak çok sorumsuz bir şekilde davranabiliyoruz. Bu günlerde kış mevsiminin kurak geçmesi nedeniyle bu yaz bizleri çok ciddi tehlikelerin beklediğini basınımızdan öğreniyoruz. Ben evimizde şu anda sorumlu bir vatandaş olarak suyu idareli kullanmaya gayret gösterirken  bu akşam saat 18:30 sıralarında bir vatandaşın şebeke suyuyla minibüs aracını yıkadığını görmek beni adeta çıldırttı ama asıl korkucu olan ise bu yaşanan hadisenin hemen Körfez Belediyesi önünde gerçekleşmesiydi asıl korkutucu olanın ise yetkililere haber vermeme karşın o kadarcık mesafeden dahi kimsenin ilgilenmemesiydi. Bir yetkili Körfez Belediye’sinden yürüyerek çıksa 2 dakikada belirtilen adrese ulaşabilirdi.

İşte korkutucu olan nasıl ve ne şekilde yönetildiğimizdir… Vatandaşın duyarsızlığı karşısında yetkililerin ne yaptığıdır.. Üzerine vazife olması gerekenlerin sessizliğidir. Duyarsız kalmalarıdır. Sorunlarla ilgilenmemeleridir. Kentimizi sahipsizliğe sürüklemeleridir.

Benim korktuğum işte budur… Bizi yönetenlerin her türlü değerimize sahip çıktığını bilmek bu kentte bizi huzur içinde yaşatacaktır. İnanın son 10 yıldır, bu kent böyle yönetildi. Hiçbir sorunun üzerine gidilmedi. Sorunlar görülmedi. Kent adeta tır trafiğine köle edildi. Taşocakları dağlarımızı yutmaya yok etmeye, ekosistemimizi bozmaya devam etti. Bu sorunları gören olmadı. Körfezimiz dolduruldu, her taraf limanlara teslim edildi. Kamu arazileri liman yapımı için hoyratça satıldı.

Onun için diyorum ki halkımızı bilinçlendirme çalışması yapmayan Körfez Belediyesi bu yaz susuz kalırsak birinci elden sorumlular arasındadır. Kentin her yanını siyasi çıkarları çerçevesinde kullananlar, reklamlarını yapanlar biraz olsun kurak geçen bu mevsimde halkı bilinçlendirmeye vakit ayırmamaktadırlar.

Tek cümleyle, ‘Körfez neresidir ?’Diye sorana;  ‘Marmara Bölgesi’nde bulunan SAHİPSİZ BİR İLÇEMİZDİR’ deyin gitsin…

Saygılarımla…

H.A.”

Adı bende saklı olan okurum gördüğü manzarayı ve kentimizin yönetsel anlamdaki durumunu o kadar güzel özetlemiş ki inanın bana sadece sizlerle paylaşmak kaldı.

Son derece duyarlı olan bu vatandaşımızın vurguladığı sorun; vatandaşın bilinçsizliği değil aslında, sorumluluğunu yerine getirmeyen yönetenlerdir.

Körfez ilçe özellikle son yıllarda çok büyük değerlerini yitirdi, hiçbir şekilde olumlu yönde en ufak bir gelişme yaşanmadı.

Bu kent hep kaybeden oldu.

Umarım 30 Mart’ta yaşanacak olan büyük bir değişimle, son 10 yılda yitirilenler tekrardan geri kazanılır ve Körfez olumlu yönde gelişen bir kent olur.

30 Mart’ta seçimi kim kazanırsa kazansın, son 10 yıla damga vuranlar mutlaka gitmiş olacak.

Halkımıza sadece en iyisini seçmek düşüyor.

Umarım 30 Mart’ta Körfez kazanır ve bizde böylesine dehşet verici fotoğraflar yayımlamaktan kurtuluruz. Okurum H.A.’nın bizimle paylaştığı fotoğraf inanın çok korkunç, adam şebeke suyuna bağlamış hortumu, aracını yıkıyor, üstelikte Körfez Belediyesi Hizmet Binası’nın hemen yakınında. Körfez halkının bu fotoğrafı unutmayacağını düşünüyorum. Bu yaz susuz kaldığımızda Körfez ilçenin her yerinde karşılaşmaya alıştığımız bu görüntülerin ilk akla geleceğini düşünerek, o günlerde bugünün yetkililerinin kulaklarının bolca çınlayacağını tahmin ediyorum. Hadi hayırlısı…

SON ÇAĞRI VATANDAŞIMIZA OLSUN:

Bölgemiz ve hatta ülkemiz ciddi bir kuraklıkla karşı karşıya olduğu için kendisini “İNSAN” olarak tanımlayan tüm vatandaşlarımızın su kullanımına çok dikkat etmesi gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle bilinçli olalım, olmayanları uyaralım. Yetkilileri göreve davet edelim… Nasreddin Hoca’nın yaptığı gibi;

“Bastığımız dalı kesmeyelim” derim. Saygılarımla…


Yazı Yorumları ( 1 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
babacan 18.02.2014 00:09
şebeke suyu ile araba yıkanmaz diye bir karar mı var?yok adam arabada yıkar halıda servise götürdüğünde hangi suyla yıkıyorlar?onca ağaç çimen neyle sulanıp ta yemyeşil kalıyor,şebeke suyundan başka sumu var?bir iki parkta göstermelik sondaj var onlarda calışmıyor,tankerlere su nereden doldurulup ağaç sulanıyor? bu işin görünen yüzü.
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları