sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Umut ÇETİNER

19 Mayıs 2015 Salı Saat: 00:59

Yazık !!! Burası mı “Harikalar Diyarı”

Umut ÇETİNER

Çocukların adeta bahar aylarını dört gözle çektiği ve ısrarla sürekli “Baba bizi Harikalar Diyarı’na götürür müsün?” dedikleri sözüm ona “Harikalar Diyarı”nı yakın tarihte hiç gördünüz mü?

Görmeseniz daha iyi diyorum…

Öncelikle “Harikalar Diyarı”nın yerini bilmeyen okurlarım varsa onlar için belirtmek isterim.

Kocaeli’nin Derince ilçesi İzmit Körfez’i kenarında yapılmış ve masal kahramanlarının heykellerinden oluşmuş bir parktan bahsediyorum.

Bu günün Derince Belediye Başkanı Haydar Bulut tarafından yaklaşık 8 yıl kadar önce birinci döneminde yapılmış bir icraattı.

Bugün “Harikalar Diyarı”nın halini gördükten sonra çocukları cezbeden bu parkın tüm sorumluluğunun yine parkı inşa eden Haydar Bulut’ta olduğunu düşününce açıkçası çok üzüldüm. Bu parka herkesten önce inşa eden kişinin sahip çıkması gerekiyor.

Havaların ısındığı ve civar ilçelerden de dahil bir çok çocuğun ziyaret ettiği parkın hali çocuklar için büyük risk teşkil ediyor.

Kısaca bahsi geçen olumsuzluklara değineyim ama umarım midenizi bulandırmış olmam. Şimdiden bahsedeceğim konular için affınıza sığınıyorum…

Çocukların sevinçle birinden diğerine koştukları oyun parklarına lütfen ebeveynler olarak dikkat edin. Çocuğunuzun mikrop kapmaması için oyun parklarını çocuğunuzdan önce siz bir kontrol edin. Anlaşılan görevliler hiç kontrol etmiyor olacaklar ki adeta bir çoğunu b.. götürüyor.

Evet, yanlış duymadınız resimde gördüğünüz aşağıdaki oyun parkının içinde resmen insan pisliği bulunuyor ve içine giren çocuklar ya farkında olmadan üzerine basıyor, farkına varan ise burnunu tıkayarak kendini dışarı atıyor.

Bir başka oyun parkına gidiyorsunuz, idrar kokusundan içeri girilmiyor.

Evet yanlış duymadınız, idrar kokusundan 4 yada 5 yaşındaki çocuklar dahi pisliği fark ederek kendini dışarı atıyor. Ya fark etmeyen çocukların durumu ne olacak, o çocuklarımız içinde uyarıyorum, “ebeveynler lütfen dikkat edin, önce siz bir kontrolden geçirin” derim.

Anlaşılan parktaki WC’lerde çok kirli olduğundan ebeveynler çocuklarını tuvalete götürmek yerine açık alana yaptırmayı daha sağlıklı bulmuş olacaklar ki aşağıdaki fotoğraf üzerine fazla yoruma gerek yok. Bu fotolar bugün çekildi. Ve resimde gördüğünüz ebeveyn kendi çocuğu için iyi bir şey yaptığını düşünürken çimenlerin üzerinde koşup yuvarlanan çocukların sağlığını tehlikeye attığının farkında dahi değil.

Böylesine önemli bir yeri yani “Harikalar Diyarı”nı sahipsiz bırakırsanız olacağı budur. “Ortalığı b… götürüyor” diye bir söz vardır ya inanın moralinizi bozmak istemem ama çocuğunuzu götürdüğünüzde dikkatli olmanızı salık veririm.

Kaldı ki kaygı verici durum sadece hijyen açısından da değil. Aşağıdaki fotoyu iyi inceleyin lütfen. Çocuk oyun gurubunun içinde çocuklar ne yaparlar, tabiî ki şen şakrak bir şekilde bir o yana bir bu yana koştururlar. Ancak resimde gördüğünüz oyun gurubunun hemen yanında yaklaşık 25-30 cm derinliğinde kapağı olmayan bir çukur var. Üzeri açık olması ciddi tehlike oluşturuyor. Bir çocuğun koşarken ayağının içine düşmesi, en basitinden bacağının kırılmasına sebep olabilir.

İşte nasıl böylesine basit hatalar yapılır, park neden böylesine bakımsız bırakılır, temizlenmez, kirletenler uyarılmaz anlayabilmek mümkün değil.

Benden söylemesi, belki çocuklar gitmeyi çok istiyorlar ama siz tedbirinizi alın derim.

Çocuklar her şeyimizdir. Birinin gözyaşı bile bizleri çok üzer. Onun için özellikle yetkilileri göreve çağırıyorum; idrar kokusuna, çevreye tuvalet yapılmasına, oyun parkları içine pisletilmesine, çocuklar için tehlike yaratan noktalara lütfen dikkat edilsin.

Üzücü bir hadise yaşanmaması dileğiyle, Hoşçakalın…

NOT: Sayın Yetkililer; Lütfen tazyikli su ile (hatta dezenfektan içeren su daha iyi olur diye düşünmekteyim) bu oyun parkurlarını yıkatınız. Çok zor bir iş olmasa gerek… Ardından her türlü olumsuzluğa karşı yeterli personel bulundurursanız çocuklarımıza layık bir yer olur diye düşünüyorum. Bu yönde bir çalışma yapmanız durumunda bunun haberini de haber sitemizden zevkle paylaşacağımızı belirtmek isterim. Teşekkürler…


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları