Haber Detayı
01 Nisan 2008 - Salı 00:00
 
RÖPORTAJ: Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbellinin can alıcı açıklamaları.
Röportaj Haberi Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Genel Başkanı Yüksel Adıbelli ile yaptığımız sohbet niteliğindeki röportajımızda eğitim sektöründeki bir çok sorun hakkında görüşlerini alma fırsatı  yakaladım. Eğitim sorunlarının çözümü noktasında konulara çok hakim olduğunu gösteren Adıbelli'nin ifadelerini akıcı bir şekilde okuyacağınıza inanıyorum.

Kısaca Eğitim-İş’i nasıl tarif edersiniz?

Eğitim iş kolunun % 42’si örgütlü, % 52’nin karşılığı olan üniversitelerimizle birlikte 400 bin arkadaşımızda örgütlü değiller. Biz bunların sözcüsü olarak Eğitim-İş’i 17 Ekim 2005’te kurduk kurduktan sonra örgütsüz olan arkadaşların % 25’inin Eğitim-İş’e ilgi duyarak üye olduğunu hatta yönetici olarak yer aldığını gördük. Eğitim-İş’in diğer sendikalardan farkı “Önce Türkiye sonra sendika” söylemiyle yola çıktık. Yani laik demokratik Cumhuriyetimizin temel niteliklerinden yana, Cumhuriyetin kazanımlarından yana, Cumhuriyetten rövanş almak isteyenlere karşı mücadele vererek bu günlere geldik. Geldiğimiz noktada da 63 ilde 140 ilçede örgütlü olup 17 bin 300 üyemiz var.

2005 yılında ne gibi ihtiyaçlar hissettiniz ki bu sendikayı kurdunuz?

 Geldiğimiz sendikada 10 yıl emek verdik. Doğrularıyla yanlışlarıyla orada olduk. Sonuna kadar yanlışına da sahip çıkıyoruz. Doğrularına da sahip çıkıyoruz fakat o bulunduğumuz ortamda sendikanın yöneticilerine şunu söylemiştik; “Bu sendikanın içinde Türk olur, Kürt olur. Bunun ayrımını yapmayın. Bunlar emekçidir, bunlar hak almak için gelmişlerdir. Bir sendika herhangi bir siyasi partinin yada siyasi oluşumun arka bahçesi olmamalı. Farklı görüşte insanlar var. Daha da önemlisi bir sendika Atatürkçü duruşa karşı bir tavır sergilerse erir” demiştik, 1998- 2000 yıllarında. Sonuçta keşke biz haklı çıkmasaydık. O ayrıldığım sendikanın bugün geldiği nokta üye sayısının yarısını kaybetmiş, hatta alternatif sendika Eğitim-İş oluncaya kadar çoğu arkadaşlarımızda bekleme yolunu seçmişler. Eğitim-İş’i bir umut gören arkadaşlarımızı ziyaretimizde Kocaeli merkez ve Gölcük’te ki okulları gezdiğimizde gördük ki, herkes diyor ki “Eğitim-İş var artık”

Neden doğdu Eğitim-İş?

Eğitim adına bir ihtiyaçtan ve Atatürk ilke ve devrimlerinin tahribat yoluna gidildiği bir dönemde Eğitim-İş elinden geleni yapmak üzere doğdu. Atatürk ilke ve devrimlerinin yanında yer alıyor. Karşısında olanlara, gericilere, bölücülere karşıda mücadelesini veriyor.

Eğitim-İş,  AKP iktidarı dönemimde kuruldu. Sizce eğitimde kaygı verici noktalar nelerdir?

Eğitim-İş herhangi bir siyasi partiye bağlı yada karşı veya yanında olarak kurulmadı. AKP’nin baskıcı döneminde kuruldu. Kurulduktan sonra AKP iktidarına ve Milli Eğitim bakanımıza Eğitim-İş olarak şunu söyledik, “Sayın bakan laik eğitimle oynamayın. Laikliğin içini boşaltmayın” dedik. Onlar öyle yapmıyoruz dediler ama kamuoyu biliyor ki AKP zihniyeti tarikatlar, cemaatler ve belediyeler hatta milli eğitim bakanı aracılığıyla laik eğitimin içini boşaltarak dini kuralları, motifleri öne çıkararak, ders kitaplarıyla oynayarak, okullardaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmenlerini yönetici yaparak, hiç hukuk tanımadan, Danıştay’ın iptal etmesine rağmen, hukuka uymadan, hatta hatta bazı okullara mescit açtırarak, türbanlı öğretmenleri derse sokarak bunu yaptılar. Üstelik Valinin, Milli Eğitim Müdürünün ve kaymakamların bilgisi dahilinde yaptılar.

 Kaymakam ve Valiler müsaade mi ediyorlar?

Kaymakam ve valilere şunu söyledik; “Siz AKP’nin Valisi, Kaymakamı, Milli eğitim müdürü değilsiniz. Türkiye Cumhuriyeti’nin valisi, kaymakamı, milli eğitim müdürüsünüz, hukuk bir gün sizede lazım olur” dedik. Bazı valiler hukuka uyarak gereğini yaptılar. Bazıları ise “günümüzü gün edelim, bizi merkeze almasınlar, kaymakamsak vali olalım” dediler. Ama şunu bilemediler. 85 yıllık Cumhuriyet nice zor koşullarda kurulmuştur. İktidarlar gelir geçer ama Cumhuriyetimizin ilelebet yaşaması çocuklarımız, torunlarımız için çok önemlidir.

Ayrıldığınız sendikadan siyaseten ayrıldınız ama Kocaeli temsilcilik açılışını DSP İl Başkanı Hasan Ertuğ’a yaptırdınız. Bu bir çelişki değil mi? Hani siyasi partilerden bağımsız olacaktınız?

Siyasi partiler, sendikalar yasayla kurulmuşlardır. Bu nedenle AKP’li biri gelseydi onu da buyur edebilirdik. Bir ayrım yapmayız.

DTP’li biri gelseydi buyur edecek misiniz?

Biz şunu diyoruz. Partilerle ilişkilerimiz olur. Ülkenin sorunlarını görüşürüz, çalışanlarımızın sorunlarını tartışırız. Hangi parti olursa olsun Eğitim-İş’in işlerine karıştırmayız, biz de hiçbir partinin işlerine karışmayız. DSP, MHP, AKP, CHP yasayla kurulan partilerdir. O nedenle ülkenin sorunlarını oturur konuşuruz. Ama kesinlikle organik bir bağımız olmaz. Diğer 3 sendika daha var. Eğitim-Bir-Sen denildiği zaman AKP’yi çağrıştırıyor. Türk Eğitim-Sen denildiği zaman MHP’yi çağrıştırıyor. Ayrıldığımız Eğitim-Sen denildiği zaman DTP’yi çağrıştırıyor.

Hukuk büronuzun ne gibi çalışmaları ve kazanımları var?

13 Nisan 2007’de Yönetmelik çıkarıldı. Yönetmelikte kıdem ve sınav kazanmış olmak gibi kriterler yoktu. Liyakat yok, kariyer yok, ben yaptım oldu mantığıyla Valiliklere gönderildi. Hemen o gün 13 Nisan’da hukuk büromuz devreye girdi. Danıştay’a dava açtık. Gönderilen Yönetmeliğe göre AKP il başkanları, ilçe başkanları, milli eğitim müdürlerine, kaymakamlara, okul müdürlerine dahi bilgi vermeden 2 günde ağırlıklı olarak Eğitim-Bir-Sen’liler olmak kaydıyla 15 bin kişiyi atadılar.

 Atananların sendikalara göre oranlarını biliyor musunuz?

% 80’i Eğitim-Bir-Sen üyesi, % 15’i Türk Eğitim-Sen üyesi, % 5’i de Eğitim-Sen ve Eğitim-İş üyesi. Onlarda istedikleri yerler olmadığı için atandı. Gördük ki tamamen Eğitim-Bir-Sen sendikasıyla milli eğitim oturuyor ve örgütlüyor. 9 Mayıs’ta Eğitim-İş’in açtığı dava kazanıldı. Durdurma kararı alındı. Daha sonrada iptal kararı verildi. İptal kararından sonra Milli Eğitim Bakanı’na çağrı yaptık. Dedik ki; “Sayın Bakanım yapılan yanlış hukuktan döndü. Yanlış olduğu görüldü. Adam gibi bir Yönetmelik  çıkarın. Taraf tutmadan iş kolundaki sendikalarla bir araya gelelim. Sonuçta 17 milyon öğrencide bizim, 700 bin öğretmende bizim” dedik ama dinletemedik. Sayın Bakan tekrar hukuka karşı yada hukuku bir yerden delme adına valiliklere yazı yazdı ve “Siz gereğini yapın” dedi. Bu söz şu anlama geliyor, “Bunları iptal edin fakat vekil olarak yerlerinde kalsınlar” Bazı illerde de arkadaşlar çapraz olarak yerlerinde kaldı. Bunun üzerine valiler ve Bakan için suç duyurusunda bulunduk.

Valilere kömür dağıtma talimatı verildi, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 Bu daha da vahim. 17 Ocak’ta bir toplantı yapılıyor. Bunu hiçbir vali, milli eğitim bakanımız yalanlayamadı. Toplantıda Başbakan aynen şunu diyor, “Kömür dağıtın, soba dağıtın, gidin kömürü yakın” Biz o zamanda şu tepkiyi gösterdik.  Vali AKP’nin valisi değil, vali devletin valisidir. Çıkıpta bir valimiz şunu demeliydi, “Sayın Başbakan, Başbakanım olabilirsin ama ben sizin kömür dağıtıcınız değilim” denilmeliydi.

Açık Lise sınavları ile ilgili bir dava açmıştınız. Akıbeti ne oldu?

Açık Lise sınavları için açtığımız dava neticesinde Danıştay’ın “Türbanla girilemez” diye kararı var. Yazın açık lise sınavlarına normal, çağdaş kıyafetlerle giriliyor. Ama 17 Ocak’ta ki toplantıda Milli Eğitim Bakanı valilere “Kesinlikle çocukların giysilerine karışmayacaksınız, herkes serbestçe girecek” dedi. 26-27 Ocak’ta bütün Türkiye’de bırakın başörtüsünü kara çarşafla, peçeyle, takkeyle, şalvarla sınavlara girildi. Bunu bakan valilere söylüyor ama oradaki valide demiyor ki, “Ne demek hukuka uymayın, bana uyun” Bunu biz basın yoluyla duyurduk, Başbakan’da Milli Eğitim Bakanı da yalanlayamadı.

Üniversiteler deki gerginliği nasıl değerlendiriyorsunuz?

 Son üç aydır ortam gerildi. Anayasa değişikliği bahanesiyle getirdiler türbanı 10. maddeyle. Bir YÖK başkanı atadılar ki evlere şenlik. Özü komik bir vatandaş, mülakatla alınmış, “şunu şunu yapacaksın ben de seni atayacam” demiş Cumhurbaşkanı. Durum öyle gözüküyor, daha geldiği gün olay oldu. Türbanlı öğrencileri almayanlar hakkında şunu bunu yaparız diyerek yetkisi olmadığı halde rektörleri suça teşvik etmiştir ama Türkiye Cumhuriyeti’nin yürekli Atatürkçü rektörleri varmış, kendilerini kutluyorum. Rektörlerin % 90’ı buna red yanıtı verdi. Kamuoyu tepkisiyle de YÖK Kanunu’nun 17. maddesi değişmediği sürece bunun mümkün olmayacağı görüldü. Sonuçta biz Anayasaya, hukukun üstünlüğüne inanan insanlarız. Anayasa Mahkemesi’nden çıkacak karar hepimizi bağlayacaktır.

Merkezi yerlerde ki çok değerli okulların satılması fikrine ne diyorsunuz?

12 Eylül süreci sonrası Özal hükümeti ve ondan sonraki hükümetler sorumlular. Sadece AKP’ye yüklememek lazım. O zaman Özal devletin kurumları zarar ediyor demişti. Ne yapalım, “halkın gözünde kitleri düşürelim, zarar ediyor diyelim, daha sonra haklı olalım ve satalım” dediler. Özal zamanında başladı, Sümerbank satılırken diğer işçiler sahip çıkmadı. Bir baktık ki sonrasında hiçbir şey kalmamış. Bırakın o satılan yerlerin yanında olmayı işçilerin iş güvencesini dahi sağlayamadık. İşçi sendikaları 10-15 yıl içinde yok oldu. AKP’de çıkarılmış yasalar üzerinden devam etti. Köprüleri, hazine arazilerini  kurumları satayım dediler. Bir de söz verdiği kesimler var, tarikat, ticaret, siyaset ayağı var. Tarikatlara da söz verilmiş ama verecek bir şey de kalmadı. Cumhuriyet dönemi ile birlikte şehir merkezlerinde kurulmuş olan tarihi eser dediğimiz okullarımız var.  Burada ne işi var bu okulun arsa fiyatına iktidarın yakınlarına ihale açalım, buraları onlara verelim, varoşlar da kenar mahalleler de bunun yerine 3-4 tane okul kuralım anlayışındalar. Buradaki amaç kendi yandaşlarına devletin kıymetli değerlerini satmak, bitirmek. Ondan sonra neyi satacaklar düşünmek gerekiyor.

Son olarak ne gibi mesajlar vermek istiyorsunuz?

 Eğitim-İş’i kurduğumuzda şunu söylemiştik, “Eğitim-İş eylemleriyle, söylemiyle, ilkeleriyle, duruşuyla üye olan yada olmayan herkesin olumlu tepkilerini almıştır. Her ile, ilçeye giderek öğretmenlerimizle görüşerek, sorunlarını dinleyerek, Eğitim-İş’i Türkiye’ye tanıttık. Hem özlük haklarıyla hem değerlerimizle birlikte sahip çıktık. Türkiyemiz de örgütsüz olan arkadaşlarımız bizim tüzüğümüzü incelesinler. Eğitim-İş olmasa da yakın gördükleri sendikalara girsinler. Sendikalarından memnun olmayan arkadaşlar da orada durmasınlar, dünya görüşü olarak, mücadele anlayışı olarak hangi sendikaya yakınsalar oraya girsinler. Bütün eğitim çalışanları mutlaka % 100 örgütlü olsun diyorum. Eğitim ve sağlık ilk hedef tahtası. Bu Dünya Bankası’nın da Avrupa Birliği’nin de istediği sosyal devlet diye bir şey kalmadı. Sonuçta biz çocuklarımıza, torunlarımıza iyi bir Türkiye bırakmak için mücadelemizi doğru yerlerde örgütlenerek devam ettirmemiz lazım.

Sayın Genel Başkan bu röportaj için çok teşekkür ediyorum.

Verdiğiniz fırsat için ben teşekkür eder, başarılar dilerim. 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Metehan OĞUZ
 
Etiketler: RÖPORTAJ:, Eğitim-İş, Genel, Başkanı, Yüksel, Adıbellinin, can, alıcı, açıklamaları.,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
4
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
5
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
6
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
7
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
8
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
9
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
10
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
11
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
12
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
13
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
14
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
15
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
16
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
17
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
18
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
19
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
20
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
21
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
22
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
23
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
24
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
25
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
26
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
27
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
28
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
29
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
30
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
31
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
32
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
33
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
34
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
35
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
36
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
37
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
38
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
39
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
40
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
41
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
42
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
43
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
44
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
45
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
46
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
47
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
48
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
49
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
50
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
51
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
52
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
53
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
54
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
55
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
56
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
57
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
58
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
59
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
60
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
61
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
62
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
63
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
64
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
65
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
66
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
67
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
68
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
69
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
70
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
71
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
72
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
73
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
74
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
75
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
76
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
77
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
78
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
79
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
80
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
81
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
82
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
83
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
84
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
85
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
86
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
87
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
88
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
89
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
90
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
91
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
92
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
93
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
94
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
95
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
96
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
97
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
98
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
99
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
100
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
101
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
102
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
103
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
104
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
105
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
106
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
107
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
108
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
109
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
110
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
111
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
112
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
113
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
114
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
115
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
116
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
117
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
118
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
119
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
120
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
121
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
122
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
123
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
124
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
125
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
126
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
127
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
128
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
129
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
130
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
131
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
132
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
133
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
134
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
135
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
136
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
137
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
138
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
139
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
140
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
141
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
142
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
143
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
144
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
145
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
146
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
147
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
148
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
149
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
150
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
151
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
152
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
153
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
154
Göztepe
37
0
9
7
10
26
155
Göztepe
37
0
9
7
10
26
156
Göztepe
37
0
9
7
10
26
157
Göztepe
37
0
9
7
10
26
158
Göztepe
37
0
9
7
10
26
159
Göztepe
37
0
9
7
10
26
160
Göztepe
37
0
9
7
10
26
161
Göztepe
37
0
9
7
10
26
162
Göztepe
37
0
9
7
10
26
163
Göztepe
37
0
9
7
10
26
164
Göztepe
37
0
9
7
10
26
165
Göztepe
37
0
9
7
10
26
166
Göztepe
37
0
9
7
10
26
167
Göztepe
37
0
9
7
10
26
168
Göztepe
37
0
9
7
10
26
169
Göztepe
37
0
9
7
10
26
170
Göztepe
37
0
9
7
10
26
171
Göztepe
37
0
9
7
10
26
172
Göztepe
37
0
9
7
10
26
173
Göztepe
37
0
9
7
10
26
174
Göztepe
37
0
9
7
10
26
175
Göztepe
37
0
9
7
10
26
176
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
177
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
178
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
179
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
180
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
181
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
182
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
183
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
184
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
185
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
186
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
187
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
188
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
189
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
190
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
191
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
192
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
193
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
194
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
195
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
196
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
197
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
198
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
199
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
200
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
201
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
202
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
203
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
204
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
205
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
206
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
207
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
208
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
209
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
210
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
211
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
212
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
213
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
214
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
215
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
216
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
217
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
218
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
219
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
220
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
221
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
222
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
223
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
224
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
225
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
226
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
227
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
228
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
229
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
230
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
231
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
232
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
233
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
234
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
235
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
236
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
237
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
238
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
239
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
240
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
241
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
242
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
243
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
244
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
245
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
246
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
247
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
248
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
249
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
250
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
251
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
252
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
253
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
254
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
255
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
256
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
257
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
258
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
259
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
260
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
261
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
262
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
263
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
264
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
265
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
266
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
267
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
268
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
269
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
270
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
271
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
272
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
273
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
274
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
275
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
276
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
277
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
278
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
279
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
280
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
281
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
282
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
283
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
284
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
285
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
286
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
287
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
288
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
289
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
290
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
291
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
292
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
293
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
294
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
295
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
296
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
297
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
298
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
299
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
300
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
301
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
302
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
303
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
304
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
305
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
306
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
307
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
308
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
309
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
310
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
311
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
312
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
313
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
314
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
315
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
316
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
317
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
318
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
319
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
320
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
321
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
322
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
323
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
324
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
325
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
326
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
327
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
328
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
329
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
330
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
331
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
332
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
333
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
334
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
335
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
336
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
337
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
338
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
339
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
340
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
341
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
342
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
343
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
344
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
345
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
346
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
347
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
348
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
349
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
350
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
351
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
352
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
353
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
354
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
355
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
356
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
357
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
358
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
359
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
360
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
361
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
362
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
363
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
364
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
365
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
366
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
367
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
368
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
369
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
370
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
371
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
372
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
373
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
374
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
375
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
376
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
377
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
378
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
379
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
380
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
381
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
382
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
383
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
384
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
385
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
386
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
387
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
388
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
389
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
390
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
391
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
392
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
393
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
394
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
395
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı