Yazı Detayı
08 Mart 2009 - Pazar 00:00
 
Eyvah! Yakalandık!
Serap DUYGULU
serapduygulu@belirtiyorum.com
 
 

Çocuk sahibi olduktan sonra eşleri en rahatsız eden konu sağlıklı bir cinsel ilişki sürdürmeye çalışırken çocuklarına yakalanmadan bunu nasıl başarabilecekleridir.Özellikle küçük çocuklarıyla aynı odayı paylaşan ebeveynler açısından durum ciddi zorluklar ve tehlikeler içerir.

Çocuklarda 3 - 6 yaşlar arası cinsel sorular ve merak başlamaktadır.Bu gelişimlerinin doğal bir sürecidir.Öncelikle kendi cinselliklerinin farkına varmaya başlarlar.Ardından karşı cinse yönelen ilgileri sonucu aralarındaki farkı ayırt etmeye çalışırlar.Bütün bu dönemler boyunca çocuğun anlayabileceği yanıtlarla mutlaka doğru bilgiler verilmelidir.Maalesef cinselliğin hala bir tabu olarak görüldüğü, konuşulmadığı ve hatta ayıp sayıldığı ülkemizde çocuklarımızın öğrendiği cinsel bilgilerin ne derecede sağlıklı ve doğru olduğu tartışılır.Oysa bilinçli ebeveyn olmak çocukların sorularına doğru ve tutarlı yanıtlar verebilmeyi gerektirir.Anne baba kendi aralarında cinsel konuları konuşabilmeli ve ayıp ya da yasak kavramlarının arkasına sığınmamalıdırlar.

Cinsel eğitim ya da cinsellikle ilgili konuların hemen hemen bir çok ülkede ve toplumda sıkıntılar yarattığı bilinir.Bir çocuk yetiştiren aileler cinsellikle ilgili sorularla ilgili olarak çocuklarından gelecek sorulara hazırlıklı olmak zorundadırlar ve bunun için de sağlıklı bilgilere önce kendilerinin ihtiyacı olacaktır.

Bütün bunlar zaten aileleri zor durumlara düşürmektedir ama asıl problem çocuğun anne ve babasının yaşadığı cinsel ilişkiye tanık olmasıdır.Aileler genellikle küçük yaştaki çocuklarıyla yatak odalarını paylaşmakta bir sorun görmezler. Ancak çocukların her zaman uyumadığını ve bir ilişki sırasında uyanık olabileceğini bilmek gerekir.Ayrıca bu tanıklığı yaşayan çocuk sayısının da yüksek olduğu unutulmamalıdır. Böyle bir tanıklık ciddi sorunlara yol açar ve travmatik sonuçlar doğurabilir.

YAKALANMAK

Ebeveynlerin içine düşebileceği en zor durumlardan biri de budur.Cinsel beraberlikleri sırasında çocuklarına yakalanan anne babaların sayısı tahminlerden daha fazladır.Çocuk gördüğü manzara karşısında kendi yaşıyla doğru orantılı olarak bir takım yargılara varacaktır.Gördüğü manzara ve ilişkinin ne kadarını gördüğü çok önemlidir.Çocuk özellikle de yaşı küçükse ilk olarak düşündüğü şey anne ve babasının arasında bir şiddet yaşandığı yönündedir.Ciddi olarak etkilenir. Özellikle ailede cinsellik rahat konuşulan bir konu değilse ve bu konuda çocuk sorularına sağlıklı yanıtlar alamamışsa karşı karşıya kaldığı durum sarsıcı bir etki yapacaktır.

Yakalanmak derken öpüşürken yakalanmak ya da çocuğun sizi çıplak halde görmesi anlamında bir durumdan söz etmiyoruz.Bunlar korkulacak şeyler değildir.Öncelikle öpüşmek çok erotik bir içerik taşımadığı sürece çocuk açısından hiçbir sakıncası yoktur.Hatta anne babasının arasındaki sevgiyi hmesi bakımından yararları olduğu düşünülmektedir.Çıplaklık ise doğaldır ancak çocuğun görebileceği biçimde özellikle çıplak dolaşmayı da önermiyoruz. Küçük bir çocuk kendi bedeni ile bir yetişkin bedeni arasındaki farkları anlayacak yaşta değildir. Kafasındaki sorulara kendi kendine yanıt bulamayacak ve farkın nedenini açıklamanızı isteyecektir.

Verilecek yanıtlar yaşının üstünde bilgiler içerdiğinden kafası karışabilir , gereksiz ve ayrıntılı açıklamalar bocalamasına sebep olabilir.O nedenle çocuğun önünde çıplak dolaşmak başka şey,çocuğun sizi tesadüfen çıplak görmesi başka şeydir.Çıplak olarak yakalandığınızda bu anlık bir şeydir ve farklı açıklamalar yapabilirsiniz:

 • Terlediğinizi ve soyunduğunuzu söyleyebilirsiniz.
 • Kıyafetinizi değiştirmek üzere olduğunuzu anlatabilirsiniz.
 • Banyo yapmak için soyunduğunuzu ifade edebilirsiniz.

  NASIL DAVRANMALISINIZ

Bir cinsel beraberlik sırasında çocuğa yakalandığınızda bunun açıklamasını yapmak zorunda kalacağınızı bilmeniz gerekir.Yapılacak açıklamada

 • Çocuğun yaşı,
 • Tanık olduğu ilişkinin boyutu,
 • Çocuğun tepkileri,
 • Cinsellik hakkında çocuğun daha önceki bilgileri,
 • Sizin o anki tavrınız ,

belirleyici faktörlerdir.Eğer siz o ana kadar çocuğun cinsel konularda sorduğu sorulara doğru yanıtlar vermemişseniz ya da soruları geçiştirmişseniz burada yaptığınız açıklamalar da yeterli olmayacaktır. Böyle bir yakalanma durumunda en tutarlı davranış yakalanma anından hemen sonra;

 • bir an önce toparlanmak,
 • aşırı bir panik havası oluşturmamak,
 • çocuğu dinlemek
 • neyi ne kadar gördüğünü anlamaya çalışmak olmalıdır.

Çünkü yapacağınız açıklama çocuğun gördüklerini kapsamalıdır. Eğer ciddi anlamda bir tanıklık yoksa sadece gördüğü ana kadar olanlara bir açıklama yapmak durumu daha çabuk atlatmanızı sağlar.Ayrıca gereksiz bilgiler vererek çocuğun kafasını daha fazla karıştırmamış olursunuz. Burada en önemli şey çocuğun yaşı ve sahip olduğu cinsel bilgilerdir.Üç yaş ve üç yaşın altındaki çocuklar gördüklerini çok kavrayamazlar ve önemsemeyebilirler.Böyle bir durumda eğer çocuk soru sormuyor ve endişeli görünmüyorsa konuyu hiç açmamak daha doğru olur.Ama yaşı daha büyük çocuklarda çocuk sorsa da sormasa da açıklama yapmak gereklidir.Çünkü çocuk için durum tam anlamıyla bir şiddet görüntüsüdür. Ebeveynlerinin birbirlerine saldırdıklarını ve zarar vereceklerini düşünebilir.Konuyu çocuğun açmasını beklemek anlamsızdır.Çocuk muhtemelen tanık olduğu andan ve olaydan korkmuştur.Bu nedenle soru sormak bile istemeyebilir.Soru sormuyor diye olayı geçiştirmeniz büyük hata olur.Soru sormaması olayı yorumlamıyor ya da anlamıyor demek değildir.İç dünyasında anne ya da babasına veya her ikisine karşı bir güvensizlik geliştirebilir.Ciddi olarak kızgınlık ve öfke duyabilir.Bu konudaki endişeleri giderilmezse yani çocuğun neyi ne kadar gördüğü doğru saptanıp gerekli açıklamalarla rahatlatılmazsa ileri yaşlarda bazı davranış problemlerine yol açabilir.

Açıklama yaparken ailenin takındığı tavır çok önemlidir.Panik halinde bir anne babayı görmek çocuk açısından olumsuzdur. Yakalanmış olsanız da çocukla konuşurken davranışlarınız sakin ve telaşsız olmalıdır.

Ses tonunuz bile önemli bir fark yaratır.Suçluluk duygusuyla ya da yanlış bir şey yaparken yakalanmış bir tavırla konuşmanız çocuğa yapacağınız açıklama ne olursa olsun inandırıcılıktan uzak olacaktır.O nedenle önce çocuğu dinlemek ve onun sorularını beklemek yararlı olur.Soru sormuyorsa ama sizi ilişki sırasında gördüğünüzden eminseniz sakin,tutarlı ve ayrıntılara çok girmeden gerekli açıklamaları yapmak zorundasınız.

NASIL BİR AÇIKLAMA YAPILMALIDIR

Burada çocuğun gördüğü ilişkinin boyutu önemlidir.Küçük yaştaki çocuklarla yaşı daha büyük olan çocukların durumu algılamaları da farklı olacağından yaşlarına ve cinsel konularda sahip oldukları bilgilere göre bazı açıklamalar yapılmalıdır.

Ebeveynlerin bu en özel anlarında çocuklarına yakalanmaları gerçekten hoş bir durum değildir ve hem çocuk hem de aile için çok rahatsız edicidir.Küçük yaştaki çocuklar durumun çok farkında olmayabilirler ama büyük yaştaki çocuklar için mutlaka açıklama yapmak gerekir.Peki böyle bir durumda ne denebilir?

Yine aynı şeyi söyleyebiliriz.Öncelikle çocuğun neyi gördüğünü öğrenmelisiniz.Ardından gördüklerini onun nasıl yorumladığını bu konuda ne düşündüğünü anlamaya çalışmak gerekir.Ardından hiç kaçak yollara sapmadan durumu çocuğa anlatmalısınız.Burada yine çocuğun yaşı dikkate alınmalıdır ve gereksiz ayrıntılara girilmemelidir.Çocuğa;

 • Anne ve babaların birlikte uyuduklarını,
 • Birbirlerine sarılıp yattıklarını,
 • Birbirlerini kucaklayıp öptüklerini,
 • Bazen soyunarak yatmak istediklerini ve bu şekilde kucaklaşarak uyuyabileceklerini
 • Ancak bunu sadece anne ve babaların yapabileceklerini anlatabilirsiniz.

Bütün açıklamalarınıza rağmen çocuk size kızabilir, öfkelenebilir ki bunlar böyle bir görüntüye tanık olmuş bir çocuk açısından son derece doğal tepkilerdir.Bu durumda olayı bir süreliğine soğumaya bırakmak ama çocuğu çok dikkatle izlemek gerekir.Aradan geçen süreye rağmen durum normale dönmüyor ve çocuk size karşı tavır alıyorsa hala öfke duygusu geçmemişse mutlaka uzmanlardan yardım almak zorundasınız.

Aslında çocuğunuzu ve verebileceği tepkileri en iyi siz bilirsiniz.Böyle bir yakalanma olayında belki de en doğrusu çocukla bir uzmanın konuşması olabilir.Çünkü bir uzman çocuğun gördükleriyle ilgili yaşadığı şokun boyutunu,içine düştüğü duygu durumunu ve size karşı htiklerini saptayarak doğru yönlendirmelerde bulunacaktır.Artık hiçbir şekilde yaşanan olayı değiştirme şansınız olmadığından, bundan sonrasını düzeltmek önemlidir.Kalıcı hasarlara yol açmaması bakımından böyle bir profesyonel yardım almak daha doğru ve sağlıklı olur.

ÖPÜŞÜRKEN YAKALANMAK

Öpüşürken yakalanmak sanıldığının aksine korkutucu bir durum değildir.Hatta çocukların anne ve babaları arasındaki masum öpüşmelere tanık olmaları olumludur.Birbirini seven, kucaklayan,birbirine dokunan bir ailede çocukların daha sağlıklı yetiştikleri bilinmektedir.Öpüşmenin ayıp bir şey olduğu duygusu verilerek yetiştirilen bir çocuk kendi cinselliğiyle ilgili olarak da sorunlar yaşayabilir. Çocuğumuzu öpmek ne kadar normal ve doğalsa anne babanın birbirini öpmesi de doğal olmalıdır.Bu konuda konulacak yasaklar ya da ayıp ve utanılacak bir davranış gibi görülmesi ilerde kendi cinselliğini fark etmeye başlayan çocukta suçluluk duygularına yol açabilir.İnsan biyolojisi; hayatta kalma güdüleri, yeme içme ihtiyaçları,korunma ve güven duygusu ile cinsel aktiviteyi de kapsayan bir bütündür.İnsan soyunun devamı için cinsellik en önemli güdüdür.Bir çocuk yetiştirirken bu önemli ihtiyacı göz ardı edemeyiz. Yaşına ve algılama düzeyine uygun bilgilerle donatılan çocuk zaman içinde kendi cinsel kimliğini de sağlıklı olarak oluşturacaktır.Cinselliğin en masum boyutu olan öpüşme çocuğun gelişimi için ilk cinsel görüntülerdir ve korkutucu değildir.Çocuk yaşı büyüdükçe anne babasının kendi cinsel hayatları olduğunun bilincine varacaktır.

ÇOCUĞUN HİSSETTİKLERİ

Çocuklar bir cinsel beraberliğe şahit olduklarında durum her zaman olumsuzdur.Özellikle küçük yaştaki çocuklar gördükleri ilişkiyi doğal olarak anlamlandıramadıkları için yanlış yargılara varacaklardır.En hafif ifadeyle anne ve babasının birbirine kötü davrandıklarını düşünebilir. Gördüklerini anlayabilecek yaştaysa kızgınlık,öfke ve şok ilk duyguları olacaktır.

Bu kızgınlık duygularını hemen ifade edebilir ya da suskunlaşabilir.Her iki halde de güvensizlik hissedebilir. Size olan güvenini yitirmesi söz konusu olursa bunu telafi edebilmek çok zordur.Anne ve baba olarak inandığı,güvendiği ve hayranlık duyduğu insanların yanlış hatta kötü şeyler yaptığını düşünmek her çocuk için yaralayıcı sonuçlar doğurur. Açıklamalarınız bu nedenle çok önemlidir.Durumu çok abartmadan,paniğe kapılmadan onun anlayabileceği şekilde açıklamalı ve sonrasında izlemede kalmasınız.Çocuk tüm yaşananlardan sonra günlük yaşamına normal olarak devam ediyorsa ve endişe,korku ya da size karşı öfke duyguları yaşamıyorsa durumu kabullenmiş ve her şey yolunda demektir.Ama açıklamalarınız yeterli olmadıysa ya da açıklayamıyorsanız en doğru davranış bir uzmanın yardımına ve desteğine baş vurmak olacaktır.

ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Cinsel beraberlik sırasında çocuklara yakalanmamanın en kolay yolu aslında daha en başından doğru önlemler alınmasıdır.

 • Çocuğun mutlaka ayrı odada yatması
 • Küçük yaşlardan itibaren anne babanın yatak odasına girmemesi gerektiğinin öğretilmesi
 • Önce onun mahremiyetine saygı gösterilmesi
 • Cinsellikle ilgili soru sormaya başladığı ilk andan itibaren yaşına uygun doğru bilgilerin verilmesi
 • Çocuğun yanında ve gereksiz yere cinsel konuların konuşulmaması
 • Sorduğu soruların 'ayıp ya da yasak' denilerek geçiştirilmemesi alınabilecek ilk önlemlerdir.

Çocukların her zaman meraklı olabilecekleri unutulmamalıdır.Bu kurallara dikkat etmek önemlidir. Küçük ya da büyük bütün çocuklar açısından anne ve babasının cinsel hayatına tanık olmak hoş olmayan bir durumdur ve maalesef çocuklar bu tanıklıktan çok etkilenirler. Yaşanan olayı önemsemezseniz olumsuz pek çok duygu yaşanması mümkündür.Kalıcı psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir.

Çocuklar daha çok küçükken bile onlara bazı kuralları öğretmek olası sorunları ortaya çıkmadan yok edecektir:

 • Anne babanın odasına izin almadan girmemek.
 • Tuvalette ya da banyoda birisi varken girmemek,
 • Giyinirken veya soyunurken insanları rahatsız etmemek,onları izlememek,
 • Kendi vücuduna başkalarının dokunmasına izin vermemek.Burada sadece anne babanın yardım amaçlı dokunmalarını iyi ayırt etmek gerekir.Bunun tanımı doğru yapılmalı,mesaj doğru verilmelidir.

  Bu tip kurallar çocuğun kendi sınırlarını çizmesini sağladığı gibi başkalarının sınırlarına da saygı göstermesini öğretir.

Ancak yine de en iyi önlem böyle olumsuzluklar yaşanmadan çok dikkat etmek yoluyla alınabilir.Anne baba olmak ciddi bir sorumluluktur ve bu sorumluluk gereği davranışlarınıza,özel hayatınıza ve çocuklarınızla olan ilişkilerinize azami dikkat göstermek zorundasınız.

 
Etiketler: Eyvah!, Yakalandık!,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
2
Göztepe
0
0
0
0
0
0
3
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
4
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
5
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
8
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
9
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
10
Gençlerbirliği
0
0
0
0
0
0
11
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
12
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
13
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
14
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
15
BB Erzurumspor
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
18
Denizlispor
0
0
0
0
0
0
19
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
20
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
21
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı